Dolap Kapakları

Cnc tezgahları,  bilgisayarın numaralar vasıtasıyla makinelere komut verdiği bir sistemdir. Cnc tezgahlarında bilgisayar programı ile pek çok malzeme üzerinde her tür desen, şekil oyulup kesilebilir. Cnc sisteminin bir fikir olarak düşünülmesi ikinci dünya savaşına kadar gerilere gider. 1980’li yıllarda gelişmiş ve bilgisayarlarla kullanılmaya başlanmıştır.  Ahşap motif işlemek için özel olarak tasarlanmış cnc makinaları vardır. Hassas bir çalışma yapabilecek şekilde tasarlanmış bu makinalarla freze, delme, oyma, kesme ile çeşitli motifler kesilebilir.

Cnc ahşap makinalarının çalışma tekniği kesici kısmının frezleme vasıtasıyla desen ve motif kesmesidir. Bu işi makinalar yapsa da makinayı kullanacak kişinin usta ve profesyonel olması gerekmektedir. Makineyi ve özelliklerini bilen ustaların elinde daha güzel ve başarılı ahşap motifler ortaya çıkar. Bu iş için desenlerin tasarımını yapan tasarımcılara da ihtiyaç vardır. Cnc ahşap motif işleme her hangi bir kesme işlemine göre daha özel ve tecrübe gerektiren hassas bir iştir. Ahşap motifler genellikle mobilyalar, dolaplar, masa ve sandalyeler ile akla gelebilecek pek çok dekorasyonda kullanılır. İnsan gücünün yerini makinelerin aldığı teknoloji çağında bu tarz makinelerle kusursuz ve hızlı üretim yapılabilmektedir.

Ahşap eşyalar ve ahşap dekorasyon iç ve dış mekanlarda doğallık sağlamaktadır. Ahşap çok eski devirlerden beri dekorasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ahşabın insan hayatına girmesi ilk çağ insanlarına kadar gider. Ağaç kovuklarında yaşayan atalarımız yerleşik düzene geçtiklerinde ahşabı işlemeyi öğrenmişlerdi.  Motiflerle bezenmiş ahşap eşyalar nostaljik görünüm sağlamakta, dekorasyona ayrı bir çekicilik kazandırmaktadır. Ahşap mobilya tarihin her döneminde çekici olmuştur. Günümüzde doğallığa yönelim ve özlem her geçen gün artmaktadır. Doğal ahşabın teknolojik bir alet olan Cnc ile işlenmesi eşyalara ayrıca klasik bir görünüm kazandırmaktadır. Tarihte Mısır Firavunlarına kadar ulaşan ahşap mobilya günümüzde gerek sade ve doğal hali ile gerekse de işlenmiş ve desenli görüntüleri ile ev ve iş yeri dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası olmuşlardır. Eski ustaların elle yaptıkları ahşap motif işleme ve oyma işini bugün çoğunlukla makineler yapmaktadır. Eski gelenek ve zanaatlerin azalması günümüzde çoğalan nüfus ve hızlı üretim gerekliliğiyle paralel gitmektedir.